MTEO RACIBÓRZ 2014


Informacje prasowe do pobrania: 

(wystarczy kliknąć w tytuł tekstu, więcej informacji - zakładka Press Room)



PIERWSZA EDYCJA MTEO ZAKOŃCZONA


ZA NAMI I DZIEŃ MTEO W RACIBORZU



* * *


PIERWSZA EDYCJA TARGÓW ZAKOŃCZONA

Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom i uczestnikom MTEO za udział w wydarzeniu



  * * *


Drugi dzień targów zakończył się losowaniem nagród.

Szczęśliwcy otrzymali mini kolektory i bony firmy KENO, kolektor słoneczny firmy Energetyka Solarna ENSOL, a także bon do wykorzystania w sklepach firmy Eko-Okna oraz zestaw pompowy do kotłów c.o. Zakładu Kotlarsko-Ślusarskiego Ryszard Wojciechowski.


  * * *


Kabaret NOWAKI na scenie












* * *








* * *
O 16:00 w Arenie RAFAKO wystąpi kabaret NOWAKI.  Zapraszamy!

* * *



* * *

Za nami ostatnia z zaplanowanych na dziś prezentacji. Temat Rekuperacja - konieczność dnia dzisiejszego przedstawił Jaroslav Šafarik - Rekupera s.r.o  

 

* * *

Cezary Orzech, dziennikarz Radia Katowice, związany także z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Katowicach-Pyrzowicach także odwiedził raciborskie targi.




- Również w lotnictwie podejmowane są różne działania, by ograniczyć emisję CO2. Są trzy kierunki na tym polu. Przede wszystkim zmiany konstrukcyjne samolotów, chodzi o kompozyty, które powodują, że samoloty są lżejsze i w związku z tym zużywają mniej paliwa. Stosuje się silniki, które również mają mniejszy apetyt na paliwo. Zmienia się układ aerodynamiczny samolotów, to obniża zużycie paliwa od 3 do 6 procent. Przy tej liczbie samolotów, które latają na świecie, to miliony ton CO2 mniej w powietrzu! W tej chwili trwają prace nad systemem, który spowoduje, że samoloty będą latały na krótszych trasach i prościej włączały się do ruchu. To również ograniczy zużycie paliwa i poprawi płynność lotów, bo mniej będzie opóźnień, krążących samolotów. Ocenia się, że w wyniku złego funkcjonowania systemu nawigacji powietrznej, zużywa się dodatkowo, zupełnie niepotrzebnie, około 2 miliardów ton paliwa rocznie. Na lotniskach powstających na świecie montuje się instalacje solarne, głównie w krajach arabskich - one nie narzekają na brak paliwa, a jednak starają się dbać o ochronę środowiska. Obecnie trwają też prace nad stworzeniem paliwa lotniczego z gazu, prym wiedzie Katar, który po Rosji i Stanach Zjednoczonych ma największe złoża gazu. Nawet jeden z największych samolotów pasażerskich świata, Airbus 380, odbywa testowe loty na tym paliwie! - podkreślał Cezary Orzech.

* * *



Robert Maczionsek z firmy EMITER Sp. z o.o przedstawił temat Automatyka budynku w świetle ustawy o budownictwie energooszczędnym.
Pan Robert zaprezentował praktyczne przykłady zastosowania systemu automatyki domowej w odniesieniu do energooszczędności w nowo budowanych domach.



Robert Maczionsek



* * *














* * *

- Szukamy systemu ogrzewania dachowego, czyli solarów. Mamy swój domek, na razie ogrzewany węglem, chcemy jednak wyeliminować przynajmniej część tego paliwa. Chcemy być bardziej ekonomiczni i ekologiczni – powiedzieli nam Barbara i Marian Smojedni, uczestnicy targów.



Barbara i Marian Smojedni w rozmowie z jednym z wystawców

* * *


Klimatyzacja solarna a fotowoltaika to tytuł prezentacji, którą dla uczestników Targów przygotował Jaroslav Šafarik z firmy Rekupera s.r.o


Jaroslav Šafarik


* * *



Za nami seminarium 
Fakty i mity na temat kolektorów słonecznych
Temat przedstawił 
Krzysztof Sadlok z firmy Energetyka Solarna Ensol Sp. z o.o






* * *
























* * *



Arena RAFAKO od godz. 10:00 jest otwarta dla zwiedzających.

Przed nami 4 seminaria informacyjne, o godz. 16:00 występ kabaretu NOWAKI, zaś o godz. 17:40 poznamy kolejnych szczęśliwców, którzy wylosowali nagrody ufundowane przez wystawców.

Przed Areną RAFAKO na najmłodszych czekają różnorodne atrakcje Eko-Pikniku, w tym Zielone Kino zasilane prądem wytworzonym przez osoby pedałujące na specjalnych rowerach.

Informacje o dzisiejszym dniu Targów, podobnie jak wczoraj, będą dodawane na bieżąco.
Zapraszamy!



* * *


I dzień MTEO w Raciborzu



Losowanie nagród na zakończenie I dnia Targów
Bon do zrealizowania w firmie Eko-Okna wygrał Wojciech Arciemowicz z Raciborza, a Grzegorz Gurk z Bieńkowic otrzymał kolektor słoneczny firmy Energetyka Solarna ENSOL







* * *


Prof. Jerzy Buzek, premier, eurodeputowany odwiedził Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej.






* * *














* * *

13 czerwca, w ramach Międzynarodowych Targów Odnawialnej Energii odbyło się 7 prezentacji:


VII. 
Inteligentny system do zarządzania i magazynowania energii dla instalacji fotowoltaicznych
Szymon Witoszek – Emiter Sp. z o.o

Szymon Witoszek z firmy Emiter Sp. z o.o. mówił o inteligentnym systemie do zarządzania i magazynowania energii dla instalacji fotowoltaicznych. Czym jest system fotowoltaiczny? To układ generujący użyteczną energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii promieniowania słonecznego w generatorze PV.





VI. Działania Miasta Racibórz wspomagające wykorzystanie energii odnawialnej przez mieszkańców RaciborzaZdzisława Sośnierz - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Racibórz





Zdzisława Sośnierz




Zdzisława Sośnierz:
Mieszkańcy Raciborza, którzy zdecydują się na montaż instalacji solarnej, bądź pompy ciepła mogą skorzystać z trzech programów. Mają do dyspozycji pieniądze z budżetu miasta; mogą starać się o nie osoby fizyczne, przedsiębiorcy, instytucje, a więc prawie wszyscy. Kwota dofinansowania to rząd trzech tysięcy złotych. Można także skorzystać z programu ograniczania niskiej emisji, finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; w tym przypadku dofinansowanie wynosi do 50 proc. wartości zadania, nie więcej niż 6 tysięcy złotych. Wreszcie, jest program Kawka finansowany z NFOŚiGW. To dofinansowanie jest wyjątkowo atrakcyjne, maksymalnie można dostać 9600 zł, czyli 80 proc. wartości zadania. NFOŚiGW postawił jednak pewne warunki – instalacja solarna musi być sprzężona z kotłem ekologicznym, węglowym, z certyfikatem. W tych dwóch ostatnich programach dotację może uzyskać wyłącznie osoba, która jest właścicielem budynku jednorodzinnego położonego w Raciborzu.  


V.
Kompletny system Viessmann gwarancją efektywnego wykorzystania OZE

Bogusław Powaga z firmy Viessmann Sp. z o. o.



IV. Projekt Emise - Pilotażowy projekt młodzieży z Opawy, którego celem jest zmiana ustawodawstwa Republiki Czeskiej oraz aktywizacja obywateli na rzecz ochrony środowiska
Uczniowie Śląskiego Gimnazjum w Opawie






Alexandra Honkova, nauczycielka Śląskiego Gimazjum w Opawie: Młodzież z naszej szkoły przygotowała pilotażowy projekt Emise, którego celem jest zmiana ustawodawstwa Republiki Czeskiej oraz aktywizacja obywateli na rzecz ochrony środowiska. Uczniowie przygotowali broszurę na ten temat, z którą odwiedzają mieszkańców; szczególnie domów, w których z kominów leci czarny dym. Chcemy wywrzeć również wpływ na zmianę czeskiego prawa, które jest w dziedzinie ochrony środowiska bardzo przestarzałe. Byliśmy w parlamencie, rozmawialiśmy w tej sprawie z ministrem środowiska, odwiedził nas nawet w szkole.  




III. Możliwość pozyskania dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach na zadania związane z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii

Łukasz Fryder - WFOŚiGW w Katowicach 


Łukasz Fryder


Łukasz FryderWFOŚiGW oferuje dofinansowanie preferencyjne, zarówno w formie pożyczek preferencyjnych, oprocentowanych na poziomie 3,5 proc. i częściowo umarzalnych, jak i w formie dotacji. Ta dotacja jest uzależniona od rodzaju źródła energii odnawialnej, jej wysokość może sięgać do 50 procent kosztów. To oferta skierowana do osób prawnych. Mamy dwie linie kredytowe dla osób fizycznych, w Banku Spółdzielczym w Krakowie i w Banku Spółdzielczym. Pożyczka jest oprocentowana w wysokości 3,5 proc. w skali roku. Pieniądze można pozyskać na źródła energii odnawialnej, termomodernizacje obiektów oraz na modernizacje wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania i źródeł ciepła. 5-10 lat temu hitem były kolektory słoneczne, dzisiaj są wypierane przez panele fotowoltaiczne.   



II. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do podgrzewania wody w budynkach wielorodzinnych na przykładzie instalacji wielkopowierzchniowych na zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna w Raciborzu

Krzysztof Sadlok - Energetyka Solarna Ensol Sp. z o.o

Krzysztof Sadlok


Krzysztof Sadlok: W 2010 roku pojawił się pomysł wykorzystania kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach wielorodzinnych Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna”. Do tej pory kolektory słoneczne były w większości przypadków używane w małych budynkach. Po przeanalizowaniu okazało się, że budynki wielorodzinne są idealnym miejscem do zainstalowania kolektorów słonecznych, ponieważ mają bardzo duży „rozbiór” wody. W 2011 roku została wykonana pilotażowa instalacja, po przeanalizowaniu wyników zapadła decyzja o wykonaniu kolejnych jedenastu instalacji. Obecnie wykonywanych jest 15 kolejnych, a 40 jest w fazie projektowania.




I. Kiedy odnawialne źródła energii są naprawdę korzystne: dla indywidualnego użytkownika i dla gminy?
Sebastian Musioł, Centrum OZERafał Przybyłowicz Port PC




* * *



Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej zainaugurowane!


Gabriela Lenartowicz - Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Adam Zdziebło - Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego, Mirosław Lenk - Prezydent Miasta Racibórz, Prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc - Prezydent Miasta Opawa oraz Adam Hajduk - Starosta Raciborski uroczyście otworzyli Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej w Raciborzu.






Od lewej: Mirosław Lenk, Gabierla Lenartowicz, Adam Zdziebło, Adam Hajduk


Zdeněk Jirásek



Mirosław Lenk



Adam Zdziebło, Gabriela Lenartowicz





Od lewej: Adam Zdziebło, Gabriela Lenartowicz, Mirosław Lenk



Gabriela Lenartowicz, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach:
Racibórz stoi nie tylko energetyką odnawialną, ale w ogóle ekologią. Około 20 lat temu wymyśliliśmy w Urzędzie Miasta, że ekologia może być świetną marką, także promocyjną, dla tego miasta. 
Okazało się, że to dobry kierunek rozwojowy. Ekologia nie jest dziś kulą u nogi gospodarki, ale kołem zamachowym gospodarki. Primator Opavy mówił o perpetuum mobile, o czymś z niczego. To nie jest tak do końca. Energia odnawialna nie jest całkowicie darmowa, ale pozwala chronić środowisko, chronić nasze domowe budżety, także w skali mikro. W Raciborzu rodzi się nowoczesna myśl technologiczna, tu mamy i innowacje, i rozwój, i ekologię. Oby tak dalej. Motywem przewodnim targów są nowe rozwiązania związane z energetyką prosumencką. Oznacza to, że jednocześnie jest się konsumentem energii i jej producentem. U nas na razie sprowadza się to do wykorzystania ogniw fotowoltaicznych, czyli produkcji energii ze słońca.


Adam Zdziebło, Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju:
Do 2020 roku w bilansie energetycznym kraju 15 procent energii elektrycznej ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Dzisiaj osiągamy 11 procent; brakuje nam kilku procent, by dojść do tych wymagań. Stąd różnego rodzaju inicjatywy, także legislacyjne. W ubiegłym roku polski parlament uchwalił mały trójpak energetyczny. Do każdej inicjatywy ekologicznej warto podchodzić rozsądnie.


Zdeněk Jirásek, primator Opavy (Prezydent Miasta Opawa):
Odnawialne źródła energii są wszechobecnym trendem. Gdybyśmy nie interesowali się tym tematem, popełnilibyśmy wielki błąd. Na targach w Raciborzu jest kilka naszych firm oraz przedstawiciele Śląskiego Gimnazjum w Opavie, którzy przedstawiają swój projekt Emise.


Mirosław Lenk, Prezydent Miasta Racibórz:
Koszty w OZE są istotne, bo z własnych kieszeni wykładamy przynajmniej część pieniędzy. Ale warto pamiętać również o aspekcie zdrowotnym. Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Odnawialne źródła energii zmniejszają emisję zanieczyszczeń do atmosfery, powodując lepszy stan środowiska naturalnego, przez co żyjemy dłużej, w lepszym środowisku

* * *




MTEO odbędą się 13 i 14 czerwca na terenie Areny RAFAKO, przy ul. Łąkowej 31. Ich organizatorem jest Miasto Racibórz we współpracy z czeską Opavą. To inicjatywa adresowana przede wszystkim do inwestorów indywidualnych, którzy w jednym miejscu będą mogli uzyskać wiele przydatnych informacji, poznać zasady działania OZE, zarówno w teorii, jak i w praktyce. 






W targach będzie uczestniczyć ponad 50 firm i instytucji branżowych z Polski i Czech, które w swej ofercie mają produkty i usługi z zakresu m.in. techniki solarnej i fotowoltaicznej, kolektorów grzewczych, pomp ciepła, przetwórstwa biomasy, automatyki przemysłowej, budownictwa energooszczędnego i wielu innych. Organizatorzy targów zaplanowali szereg paneli tematycznych, podczas których eksperci będą starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące opłacalności stosowania „zielonej energii” oraz paneli szkoleniowych dla instalatorów i firm branżowych. Co ciekawe, wśród wszystkich osób odwiedzających raciborskie MTEO rozlosowane zostaną nagrody, m.in: kolektory słoneczne firmy ENSOL, energooszczędne okna firmy Eko-Okna oraz zestaw pompowy do kotłów c.o. Zakładu Kotlarsko-Ślusarskiego Ryszard Wojciechowski.
- Energia odnawialna to złożony temat, który można analizować na wielu płaszczyznach. Dla indywidualnych odbiorców najistotniejsze są szczegóły pozwalające im podjąć decyzję o zaangażowaniu się w proces produkcji „zielonej energii” na potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy. W jednym miejscu dostępne będzie szerokie grono profesjonalistów, doskonale orientujących się nie tylko w aktualnym ustawodawstwie, ale przede wszystkim mających wiedzę o praktycznych zagadnieniach, tak istotnych dla osób prywatnych, które planują np. budowę lub modernizację budynków mieszkalnych – mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. -Chcemy pokazać, że odnawialne źródła energii to nie tylko hasło odnoszące się do ochrony środowiska, lecz zbiór konkretnych rozwiązań, które realnie poprawiają komfort życia, a jednocześnie są opłacalne – dodaje prezydent.

3 komentarze: