FILARY ZIEMII RACIBORSKIEJ


Szósta edycja konkursu „Filar Ziemi Raciborskiej” rozstrzygnięta. 12 czerwca w Pałacyku Myśliwskim RAFAKO prestiżowymi statuetkami uhonorowane zostały wyróżniające się firmy i osobistości. Podobnie jak w ubiegłym roku, gala wręczenia nagród miała międzynarodowy charakter. Uroczystość towarzyszyła VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy. Inicjatorem konkursu i współorganizatorem Forum jest Raciborska Izba Gospodarcza.

„Filar Ziemi Raciborskiej” - znamy laureatów szóstej edycji konkursu

Tytułu „Filar Ziemi Raciborskiej” przyznawane są firmom, instytucjom oraz osobom fizycznym, które w znaczący sposób przyczyniają się zarówno do gospodarczego, jak i społecznego rozwoju Raciborszczyzny. Nagrodę stanowi statuetka w formie filaru, będącego jednoznacznym symbolem ostoi, w tym przypadku raciborskiej gospodarki i życia społecznego. Posążek zdobi gałązka liścia laurowego (znak zwycięstwa w równej walce). Nie mniej istotnym elementem statuetki jest wizerunek Baszty Miejskiej. Ta charakterystyczna, zabytkowa budowla jest uwidoczniona również w logotypie Miasta Raciborza.

W trakcie dotychczasowych pięciu edycji konkursu przyznano łącznie 35 nagród. Szczególny charakter miała ubiegłoroczna gala, podczas której uhonorowani zostali przedsiębiorcy z polsko-czeskiego pogranicza
. W ten sposób uświetniono jubileusz 20-lecia współpracy transgranicznej Raciborskiej Izby Gospodarczej i Okresní Hospodářskiej Komory.
Tegoroczna uroczystość także miała międzynarodowy charakter. Galę poprowadziła Lucyna Siwek, dziennikarka Raciborskiej Telewizji Kablowej.

- Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że w Raciborzu wszystkie firmy upadają, niestety niektórzy uważają tak do dziś. Tymczasem w powiecie raciborskim powstają nowe, prywatne, nowocześnie zarządzane firmy. W ostatnich latach w naszym regionie zaistniały zupełnie nowe branże, takie jak produkcja okien, czy przemysł solarny. Dawniej to państwo kreowało rozwój przemysłu. Obecnie, firmy są efektem pracy indywidualnych twórców - jednostek, których głównym kapitałem jest przedsiębiorczość i pomysłowość. Właściciele firm często zaczynali od zera, a aktualnie są posiadaczami dużych przedsiębiorstw, z działalności których możemy być dumni – mówi Tadeusz Ekiert, Prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej, która jest inicjatorem konkursu.

Laureatami II Międzynarodowej Gali „Filar Ziemi Raciborskiej w tym roku zostali:
  1. Kategoria Duże firmy - „Eko-Okna” Sp. z o.o.
  2. Kategoria Średnie firmy - Przedsiębiorstwo Projektowo - Wdrożeniowe „KOLTECH” Sp.
  3. Kategoria Małe Firmy - Browar Zamkowy Sp. z o.o.
  4. Kategoria Mikro Firmy - Pałac w Wojnowicach Zbigniew Woźniak
  5. Kategoria Rzemiosło - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe i Handlowe „ELMARKO-BUD”
  6. Kategoria społeczna - Wiktor Łapiński
  7. Kategoria współpraca transgraniczna - SLEZSKÉ STAVBY OPAVA s.r.o.










Organizatorami II Międzynarodowej Gali „Filar Ziemi Raciborskiej” są: Raciborska Izba Gospodarcza, Miasto Racibórz, Powiat Raciborski oraz Okresni Hospodarska Komora Opava.Uroczystość wręczenia nagród była jednym z wydarzeń VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, które rozpoczęło się 12 czerwca, zorganizowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej we współpracy z Miastem Racibórz oraz Raciborską Izbą Gospodarczą.
Forum towarzyszą także Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej, które odbywają się na terenie Areny RAFAKO przy ul. Łąkowej 31, w dniach 13-14 czerwca.





* * *


W ramach forum odbędzie się także  II Międzynarodowa Gala "Filar Ziemi Raciborskiej", podczas której uhonorowane zostaną przedsiębiorstwa i instytucje zasłużone dla szeroko rozumianego społecznego i gospodarczego rozwoju Raciborza i Powiatu Raciborskiego.

Statuetki przyznawane zostaną w sześciu kategoriach: duże firmy, małe/średnie firmy, mikrofirmy, rzemiosło, społeczna i współpraca transgraniczna. Organizatorami tego wydarzenia są Raciborska Izba Gospodarcza, Miasto Racibórz, Powiat Raciborski i Okresni Hospodarska Komora Opava.

Gala odbędzie się 12 czerwca w reprezentacyjnym Pałacyku Myśliwskim RAFAKO, przy ul. Łąkowej 33.

Więcej informacji na temat nagród można znaleźć na stronie internetowej Raciborskiej Izby Gospodarczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz